Trasy i okolica

Dolina Baryczy to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i historii. Ci pierwsi nad Baryczą znajdą chociażby największy w Polsce rezerwat przyrody, czyli zaliczane do najcenniejszych ekosystemów na świecie „Stawy Milickie”. Na tych drugich czekają tu wspaniałe pałace, otoczone starymi parkami, ciekawe kościoły, budynki kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Co ciekawe i jedni i drudzy będą się często mijać w wędrówkach śladami swoich fascynacji. Bo Dolina Baryczy to jedno z niewielu miejsc, w których unikalny i cenny przyrodniczo ekosystem powstał w dużym stopniu na skutek działalności człowieka.

Barycz mogą poznać Państwo podczas spływu jedną z czterech proponowanych przez nas tras:

1. Odolanów – Potasznia 16 km. (ok. 4 h)

W Odolanowie mogą Państwo odwiedzić 2 zabytkowe kościoły – drewniany kościół p.w. św. Barbary z XVIII w oraz kościół parafialny św. Marcina z XVIII. Warto również zwrócić uwagę na park natury z obserwatorium astronomicznym. Trasa prowadzi w większości przez łąki, tylko przez krótki czas przecinając las.

2. Potasznia – Milicz 14 km. (ok. 4h)

Płynąc tą trasą mogą Państwo odwiedzić zameczek myśliwski Hubertówka (w odległości ok. 3,5 km od rzeki). Na tym odcinku Barycz płynie najpierw wśród malowniczych łąk, później przez spokojny, tajemniczy las.  Po drodze mija się pozostałości po dawnym moście kolejki wąskotorowej oraz jeden z dwóch w Polsce jazów wałowych – Jaz Bolko, zwany także Białą Tamą.

3. Milicz – Sułów  10 km. (ok. 3 h)

Przed rozpoczęciem spływu można zwiedzić zabytki Milicza, m. in. ruiny zamku z XIV w.,  pałac z XVIII w., w którym aktualnie znajduje się Technikum Leśne oraz kościół Łaski z XVIII w. Już po wodowaniu można podziwiać park otaczający pałac, wzdłuż którego płynie Barycz. Niedaleko za Miliczem znajduje się stadnina koników polskich – daje to niepowtarzalna okazję zobaczenia tych pięknych zwierząt. W drodze do Sułowa można odpocząć w przygotowanym dla turystów miejscu z wiatą i możliwością rozpalenia ogniska. W Sułowie również nie brakuje zabytków – czeka na Państwa barokowy pałac oraz Dom Polski, w którym w 1831 r. nocował Juliusz Słowacki.

4. Sułów – Żmigród  21 km. (ok. 5 h)

Po wyruszeniu z Sułowa na trasie mija się Tamę Göringa oraz jaz Osiek. W Żmigrodzie czekają na Państwa zabytki takie jak pałac Hatzfeldtów z parkiem, renesansowa wieża mieszkalna, oranżeria pałacowa oraz gotycko – manierystyczny kościół św. Trójcy.